ingiltere aile birleşimi ingiltere aile birleşim vizesi
Destek
Untitled Document

İngiltere Aile Birleşimi

İngiltere göçmenlik kategorilerinden biri olan ‘settlement’ yani İngiltere yerleşim vizesi aslında evlilik vizesidir.  Birçok kişi bu başvuruyu farklı adlandırabilir, örneğin İngiltere evlilik vizesi, aile birleşimi, yerleşim vizesi gibi.  İngiltere içerisinden yapıldığı takdirde ‘spouse visa’ olarak bilinen kategori İngiltere dışından yapıldığı takdirde farkli olarak biliniyor.  İnsanların farklı adlandırdığı başvuru kategorisinin şartları aynıdır. 

Eğer yapılan başvuru olumlu sonuçlanırsa, ilk etapda 2 buçuk yıllık İngiltere’de yerleşme ve çalışma izni verilecektir ve bu süre sonrasında evliliğinizin devam ettiğini ispatladığınız takdirde bu vizenizi 2 buçuk yıl daha uzatabilecek ve toplam 5 yılın bitiminde evliliğiniz devam ederse, eşinizden yararlanarak bu sürenin sonunda süresiz oturum iznine başvuruda bulunabilirsiniz. Süresiz oturum izninizin 12 ay sonrasında ve vatandaşlığın gerektirdiği şartlara uygun olduğunuz takdirde vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ingiltere Aile Birleşimi Başvurusu Şartları

İngiltere Evlilik Vizesi (settlement) Başvuru Şartları Nelerdir?

Diğer göçmenlik kategorilerinde olduğu gibi evlilik vizesi başvurularınında yerine getirilmesi gereken bazı basvuru şartları vardır. Bunlar;

  • Resmi olarak evlilik yapılmış olmak
  • Her iki bireyinde 18 yaşından büyük olması
  • Karı koca olarak birlikte yaşamayı beyan etmek
  • Başvuru sahibinin yeterli derecede İngilizce bildiğini kanıtlaması ve A1 seviyesinde İngilizce test sınavından geçmiş olması
  • Çiftin hiçbir kamu fonlarından yararlanmaksızın yeterli ekonomik güce sahip olması ve kişisel harcamalarını karşılayacak konumda olması
  • İngiltere hükümeti tarafından belirlenen “financial requirement” dedigimiz finansal kriterlere uyulması.
  • Çiftin İngiltere’de ikamet edebileceği uygun bir evin olması: kiralık veya ev çifte ait olabilir.
  • Evli çift arasındaki ilişkiyi ispat edebilecek evrakların mevcut olması

Finansal Kriter (Financial Requirement) Nedir?

‘Financial requirement’ olarak bilinen finansal kriter İngiltere’de ikamet eden eş için geçerlidir.  9 Temmuz 2012 tarihinde belirlenen yeni yasaya göre, İngiltere’de ikamet eden eşin yıllık kazancının belirli bir seviyede olması gerekir. Bu seviye çiftlerin durumuna göre değişir.  Eğer sadece eş için sponsorluk söz konusu ise bu miktarın yıllık en az £18,600 olması gerekir. Eş ve bir çocuk için başvuru yapılıyorsa İngiltere’de bulunan eşin yıllık gelirinin en az £22,400 olması gerekir.  Çiftlerin çocukları birden fazla ise bu miktar dahada yüksektir. 

Sıkça karşılaştığımız sorulardan birisi çalışma şekillerine göre bu gelirin nasıl hesaplandığı.  Eğer, İngiltere’de ikamet eden eş kendi işini yapıyorsa yıllık brüt geliri (vergiden önceki kar miktarı) ele alınmalıdır. Eğer, işçi olarak çalışıyorsa maaş bordrosunda gösterilen brüt maaş (vergi kesinti öncesi rakam)’dır.

Bu kritere sadece uymak yetmiyor, aynı zamanda İngiltere hükümetinin belirlemiş olduğu evraklar ilede ispat edebilmek gerekir.  Eger, başvurunuzda yeterli evrak sunmadıysanız başvurunuz çok kolay bir şekilde red ile sonuçlanır.  Gerekli evraklar hakkında detaylı bilgi almak için alanında uzman danışmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

İngilizce Dil Şartı Nedir?

29 Kasım 2010 tarihinde çıkarılan yasaya göre İngiltere eş vizesine başvuru yapmak isteyen kişilerin ingilizcelerinin İngiliz hükümetinin belirlemiş olduğu seviyede olmalı. Türkiye’de birçok test merkezleri bulunmaktadır, bunlardan herhangi birisinde gerekli eğitimi alarak ve eğitim sonrasında sınavı geçerek A1 seviyesindeki sertifikaya sahip olabilirsiniz. Bu belgeyi başvuru evraklarınız arasında bulundurmadığınız takdirde başvurunuz 100% red ile sonuçlanacaktır.

ingiltere aile birleşimi
vize danışmanlığı
Copyright © 2019 Ingiltere Aile Birleşimi